Jak dbać o dobrą historię kredytową BIK?

Nasza historia kredytowa ma decydujące znaczenie, kiedy staramy się o przyznanie kredytu bankowego. Jeśli jest dobra – otrzymamy kredyt na dużo lepszych warunkach. Jeśli jest zła – bank z pewnością weźmie to pod uwagę i zaproponuje nam mniej korzystną umowę. Wiąże się to między innymi z wyższą prowizją, większą marżą kredytową czy krótszym terminem spłaty kredytu. W sytuacji, gdy ogóle nie posiadamy historii kredytowej, będziemy dla banku klientem-zagadką.

Bank nie lubi zagadek, dlatego – chcąc skorzystać z jego wsparcia – musimy wiedzieć, jak zbudować i utrzymać dobrą historię kredytową BIK.

Biuro Informacji Kredytowej zbiera dane dotyczące zobowiązań kredytowych, na podstawie których określa nasz scoring, czyli ocenę wiarygodności kredytowej. Najważniejszym czynnikiem podczas przyznawania takiej oceny jest terminowość spłaty. BIK bierze pod uwagę nasze obecne, ale i przeszłe zobowiązania kredytowe – kredyty, pożyczki, produkty zakupione na raty.

Gdyby zdarzyło nam się spóźnić ze spłatą raty, BIK będzie przechowywał informacje o tym jeszcze do pięciu lat po uregulowaniu długu. W takim przypadku ma do tego prawo, nawet jeśli nie wyrazilibyśmy zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Warto jednak tę zgodę wyrazić, jeśli będziemy sumiennie wywiązywać się z zobowiązań kredytowych. Wówczas zaczniemy budować dobrą historię kredytową, która w przyszłości może zaważyć na decyzji o udzieleniu nam pożyczki. Istnieje kilka sposobów, aby robić to skutecznie: spójrz na siebie oczami banku – wystarczy założyć konto na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej, żeby w łatwy sposób sprawdzić, jak w danej chwili wygląda twoja historia kredytowa. Szczegółowe raporty BIK są udostępniane odpłatnie. Raz na pół roku masz prawo wystąpić o nieodpłatną kopię uproszczonego raportu BIK, który również zawiera przydatne informacje. Warto na bieżąco śledzić swoją historię kredytową lub wyciągać raporty przynajmniej raz na sześć miesięcy.

Jak przyspieszyć budowanie dobrej historii? Załóż kartę kredytową i aktywnie z niej korzystaj – oczywiście, wszystko z umiarem. Najlepiej spłacaj jeden kredyt naraz. Musisz mieć pewność, że zdołasz wywiązać się z zaciągniętych zobowiązań kredytowych. Regularne spłacanie długów powinno w zupełności wystarczyć do zbudowania dobrej historii kredytowej.

Nie przekraczaj limitów kredytowych – inaczej bank uzna, że nie radzisz sobie ze swoimi finansami, a to wpłynie negatywnie na ocenę twojej wiarygodności kredytowej.

Weź w banku pożyczkę na niewielką sumę i spłacaj ją regularnie.

Kupuj sprzęt domowy na raty – terminowe opłacanie rat na najtańsze nawet produkty sprzętu domowego (na przykład żelazko, czajnik czy radio) będzie dla banku dowodem, że potrafisz zadbać o terminowość. To szybki, tani i skuteczny sposób na zbudowanie dobrej historii kredytowej.

Skontaktuj się z bankiem – zawsze informuj bank o spodziewanych problemach finansowych. Bank nie ma żadnej intencji w utrudnieniu ci spłaty kredytu. Wprost przeciwnie – chętnie pomoże zadbać ci o regularność wpłat. O ile problem jest odpowiednio umotywowany, a my podejdziemy do sprawy konstruktywnie – bank rozpocznie z nami negocjacje. W wielu sytuacjach będzie skłonny pójść nam na rękę. Pamiętajmy, aby nie bać się kontaktu z bankiem, a o spodziewanych problemach informować zawsze z wyprzedzeniem. Wtedy ocena naszej wiarygodności kredytowej, bez względu na problemy finansowe, pozostanie na wysokim poziomie.

Oddzwonimy!