Ocena punktowa w BIK

Ocena punktowa w raporcie BIK jest bardzo ważna przy ubieganiu się o kredyt, niezależnie od tego, czy ubiegamy się o kredyt gotówkowy czy hipoteczny. Twoja punktacja może mieć decydujący wpływ na to, czy otrzymasz kredyt w banku.

Jak więc zadbać o nią tak, aby szanse na pożyczkę były jak największe?

Jest na to kilka sposobów, przede wszystkim jednak musimy wiedzieć, co oznacza dobra punktacja. Po wygenerowaniu raportu BIK na samej górze pokaże się nasza ocena punktowa, a przy niej opis. Ocena może wynosić od 0 do 100. Punktacja bik (scoring) w przedziale pomiędzy 59 – 68, to ocena umiarkowana. Oznacza to, że nie każdy bank spojrzy na nas przychylnie. Ocena dobra mieści się między 69 a 73. Bardzo dobra pomiędzy 74 a 79, zaś punktacja 80-100 to ocena doskonała. Jakie czynniki mają wpływ na naszą punktację?

Brak spóźnień w spłacie kredytów ma szczególnie duże znaczenie w przypadku punktacji BIK. Nawet niewielki poślizg w spłacie pożyczki może wpłynąć na liczbę punktów, które otrzymamy – jeżeli zależy nam na dobrej punktacji, należy uiszczać wszelkie należności na czas, bez poślizgów.

Następnym czynnikiem który decyduje o naszym wyniku jest częstotliwość składania wniosków – rzecz jasna im jest mniejsza, tym nasza punktacja będzie wyższa.

Równie ważne jest to, jak korzystasz z limitów (kredytów w rachunku) oraz kart kredytowych. Jeżeli ich obsługa jest prawidłowa, to pozytywnie wpłynie na Twój scoring.

Ostatnim czynnikiem jest doświadczenie kredytowe. Większy staż wpływa pozytywnie na naszą ocenę. Należy pamiętać, że żeby nasza historia kredytowa pojawiła się w systemie i działała na naszą korzyść, należy udzielić pozwolenia na przetwarzanie informacji o twojej historii spłaconych pożyczek.