Kolejny wzrost stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej już po raz piąty od jesieni podniosła stopy procentowe. Jeszcze na koniec września 2021 r. WIBOR 3M wynosił 0,21 proc. Dziś, po kolejnej podwyżce wynosi już 3,17 proc.

Dlaczego WIBOR jest tak ważnym wskaźnikiem dla kredytobiorców, a w szczególności dla posiadaczy kredytów hipotecznych?

Rata kredytu składa się z dwóch składników- marży banku i WIBORU. Najczęściej stosuje się WIBOR 3M, czyli zmienny co 3 miesiące.  Im WIBOR( stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom) większy, tym rata jest droższa. Musimy jednak pamiętać, że obecne stawki WIBORU nie są czymś nowym- dziś dobiły do poziomu sprzed około 9 lat.

Zmiana raty

Zmiany rat odczuwamy z opóźnieniem, ponieważ banki nie aktualizują wysokości rat z dnia na dzień, ale możemy być pewni, że nasze raty będą wyższe. Przy kredytach gotówkowych zmiana nie będzie tak drastyczna, jak przy kredytach hipotecznych.

Jak więc może zmienić się rata hipoteki? Jak duże są to zmiany?  Otóż przy kwocie kredytu 400 000 zł i przy marży banku 2,2% rata z 1770 zł (stan na wrzesień 2021) wzrośnie do  ponad 2500 zł. Przy mniejszym kredycie- 300.000 zł rata z ok. 1300 zł wzrośnie do ponad 1900 zł.

Czy to ostatnia podwyżka?

Na pewno nie, warto zatem przygotować się na nadchodzące zmiany- według specjalistów raty kredytów mogą wzrosnąć o 10-15%. Główny analityk HRE Investments Bartosz Turek twierdzi, że prognozy sugerują, że że docelowo podstawowa stopa procentowa zwiększy się do ok. 4 – 4,5 proc, zaś ekonomiści Banku Pekao uważają, że obecne podwyżki są najbardziej agresywne od lat.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.