Pomoc w „czyszczeniu” historii BIK

Biuro Informacji Kredytowej to firma działająca od 1997 roku, która gromadzi, przetwarza i udostępnia dane odnośnie do historii kredytowej klientów banków i innych instytucji finansowych. Wśród danych BIK znajdują się informacje dotyczące m.in. nieterminowych płatności. Oznacza to, że jeśli nieregularnie spłacasz swoje zobowiązania, dane na ten temat są ogólnodostępne dla Twoich przyszłych kredytodawców.

Jako biuro pomocy zadłużonym oferujemy kompleksową pomoc w „czyszczeniu” historii BIK. Wypełnij poniższy formularz zgłoszeniowy, skorzystaj z darmowej porady kredytowej i sprawdź, jak możesz poprawić swoją zdolność kredytową w oczach banku.

Jak powstaje historia BIK?

Informacje na Twój temat trafiają do bazy BIK za każdym razem, gdy składasz zapytanie o produkt finansowy do banku, SKOK-u lub innej pozabankowej instytucji pożyczkowej. Po otrzymaniu finansowania w zestawieniach Biura Informacji Kredytowej pojawiają się szczegółowe komunikaty dotyczące terminowości Twoich spłat. Są aktualizowane zazwyczaj dwa razy w tygodniu. Oznacza to, że w bazie BIK widnieją zarówno pozytywne informacje o uiszczaniu regularnych płatności, jak i negatywne, o ewentualnych zaległościach czy opóźnieniach. Różnicę pomiędzy nimi stanowi kwestia dostępności dla instytucji finansowych sprawdzających Twoją historię w BIK.

Otóż dane pozytywne o terminowych spłatach wyjściowo są niewidoczne dla banków czy pożyczkodawców, chyba że wyraziłeś zgodę na ich przetwarzanie. Jednak jeśli przekraczałeś określone terminy regulowania należności, informacje na ten temat mogą być przetwarzane przez różne podmioty nawet przez 5 lat. Stanie się tak, gdy spóźniłeś się z płatnością ponad 60 dni i upłynęło 30 dni od chwili otrzymania przez Ciebie wiadomości dotyczącej zamiaru udostępnienia tych danych.

Otrzymaj bezpłatną poradę
i pozbądź się chwilówek!

Wypełnij krótki formularz zgłoszeniowy poniżej, nasz doradca odezwię się do Ciebie i omówi Twoją sprawę.

Razem zastanowimy się nad najlepszym wyjściem z Twojej sytuacji.

Czemu służy historia BIK?

Historia BIK powstaje z myślą o bankach i innych instytucjach pożyczkowych, które przed udzieleniem finansowania muszą określić zdolność kredytową potencjalnego konsumenta. Wówczas mogą sięgnąć do danych znajdujących się w rejestrach Biura Informacji Kredytowej, które wraz z oświadczeniami o zatrudnieniu i wyciągami z rachunku osobistego, tworzą dość wiarygodny obraz sytuacji finansowej konkretnego klienta.

Czy da się usunąć informacje z bazy danych BIK?

Nasza pomoc w „czyszczeniu” historii BIK obejmuje m.in. sprawdzenie zapisów na temat danego konsumenta w rejestrach baz danych. Jeśli w komunikatach Biura Informacji Kredytowej pojawiają się nieprawdziwe lub nieaktualne informacje, masz prawo starać się o ich korektę lub usunięcie. Możesz to zrobić, gdy:

  • upłynęło 5 lat od momentu zakończenia umowy kredytowania, w czasie której pojawiły się u Ciebie opóźnienia w spłacie i chcesz upewnić się, że informacje na ten temat nie widnieją już w BIK;
  • chcesz zmienić decyzję o przetwarzaniu danych na temat spłaconych kredytów (odnosi się ona wyłącznie do zobowiązań regulowanych w terminie);
  • w historii kredytowania pojawiają się błędne informacje na Twój temat i zależy Ci na ich poprawieniu.

Wniosek o wprowadzenie modyfikacji w rejestrach składa się do banku czy innej instytucji finansowej, która przekazała niepoprawne lub nieaktualne dane. BIK może zaakceptować zmiany dopiero po otrzymaniu odpowiedniego dokumentu od danego podmiotu.

Na czym polega pomoc w „czyszczeniu” historii BIK?

Na negatywne wpisy w historii BIK narażają się zwłaszcza osoby spłacające jednocześnie kilka zobowiązań. Wówczas znacznie łatwiej o pominięcie płatności jednej z rat. Brak systematyczności może wynikać nie tylko z roztargnienia, ale również z kłopotów finansowych. Niezależnie od przyczyny, nawet niepozorne opóźnienia w spłacie zobowiązań mogą przez długi czas utrudniać zaciąganie kolejnych pożyczek. Wtedy przydatna okazuje się pomoc w „czyszczeniu” historii BIK.

Polega ona na:

  • weryfikacji historii konsumenta pod kątem nieprawidłowych lub nieaktualnych danych;
  • wsparciu w budowaniu pozytywnej historii kredytowej;
  • udzieleniu zgody na udostępnianie danych o zobowiązaniach spłacanych terminowo.

Jeśli zależy Ci na odzyskaniu nienagannej historii kredytowej BIK i odzyskaniu dobrego wizerunku w oczach instytucji finansowych, skontaktuj się z nami. Zadzwoń, napisz lub wypełnij formularz zgłoszeniowy!

Oddzwonimy!