Sprytne rady na oszczędzanie- ogrzewanie gazowe

Nikt nie ma wątpliwości, że wydajemy więcej. Żywność, rachunku, benzyna… Jak sprytnie oszczędzać na co dzień i przy okazji zrobić coś dobrego dla ekologii?

Zacznijmy od rachunków za media- największą bolączką są aktualnie opłaty za gaz. Gazem najczęściej ogrzewamy mieszkanie, używamy go do gotowania, a także do podgrzewania wody. Co możemy zrobić, aby zużywać go mniej?

Zadbajmy o grzejniki

Przede wszystkim zadbajmy o dobry dostęp do grzejników- długie zasłony wyglądają pięknie, ale nie dają się „wykazać” grzejnikowi. Nie zasłaniajmy ich również meblami- często stawiamy łóżko przy kaloryferze, aby w nocy było cieplej- nie jest to jednak ani zdrowe, ani ekonomiczne- meble nie pozwolą rozchodzić się ciepłu równomiernie po pomieszczeniu.

Warto zainwestować w termostaty grzejnikowe- ich zainstalowanie pozwoli na zróżnicowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, pozwalając na oszczędność energii w tych pokojach, w których nie przebywamy w ciągu dnia.

Temperatura w domu

Nie przegrzewajmy się- optymalna temperatura w pokojach dziennych to 20-22 stopnie. Zbyt wysoka  temperatura nie jest zdrowa- może powodować rozdrażnienie, bóle głowy, a nawet problemy z zasypianiem. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na temperaturę w sypialni- 16-18 stopni będzie najlepszym ustawieniem termostatu. Zadbamy nie tylko o zdrowie, ale również o stan portfela.

Nie można dopuszczać do dużych skoków temperatur- ogrzanie domu z 16 stopni w nocy do 22 w dzień będzie kosztowało urządzenie grzewcze bardzo dużo energii a nas- pieniędzy.

Długie, gorące kąpiele…kto ich nie lubi?

Na pewno nasz portfel, nie wspominając już o zdrowiu. Korzystniejszy dla zdrowia i kieszeni będzie prysznic; woda nie powinna przekraczać 38 stopni, a żeby zadbać przy okazji o oszczędność wody warto kupić deszczownicę, która dobrze rozprasza strumień.

Przegląd pieca

Regularne, coroczne przeglądy urządzeń grzewczych to jedna z tych rzeczy, której zazwyczaj nie robimy, a potem tego żałujemy. Kontrola pieca przez specjalistę jest nie tylko konieczna ze względu na bezpieczeństwo użytkowania,  ale również ogromna oszczędność pieniędzy. Regularnie konserwowany piec działa po prostu lepiej- osiąga wyższą sprawność. Kontrola pieca jest tez szczególnie ważna dla osób, które ubezpieczają swoją nieruchomość- w razie pożaru wywołanego awarią ubezpieczyciel nie będzie miał argumentu, aby nie wypłacić odszkodowania.

Szczelne okna

Każdy się zgodzi, że szczelne okna to jeden z ważniejszych czynników wpływających na wysokość rachunków za ogrzewanie. Wymiana okien jest jednak bardzo kosztownym przedsięwzięciem.

Jeżeli więc mamy problem ze szczelnością okien, możemy zainwestować w uszczelki- są niedrogie i łatwe w montażu.

Gotowanie

Jeżeli mamy kuchenkę gazową, to warto używać garnków ze stali szlachetnej- takie naczynia szybciej się nagrzewają. Dobierajmy wielkość palnika do wielkości dna garnka- do małego wystarczy najmniejszy palnik, który zużyje mniej gazu. Przygotowując potrawy w piekarnikach gazowych starajmy się przygotowywać dwie potrawy na raz- pieczeń i ziemniaki spokojnie możemy upiec jednocześnie, tak samo, jak ciasta.

Wprowadzając powyższe zmiany możemy być pewni, że nasze rachunki odczuwalnie się zmniejszą.  

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.